A homoktövis

A falun élő asszonyoknak, ahol tiszta a környezet, az erdő, mező, kert, a kerek világ kínálja, adja a gyógyító növényeket, élelmiszereket. A városi ember egy-egy stresszoldó, testet-lelket feltöltő kirándulás alatt gyűjtheti. Ősszel érdemes erősítő étkekkel is feltölteni a kamrát, s magunkat, családunkat megóvni sok szenvedéstől, kellemetlenségtől, kiesett munkaidőtől.

Maros megyében a homokos, kavicsos területeken, agyagos martokon vadon terem (Ernyében már termesztik is) egy csodálatos gyógynövény, a homoktövis. A citrusféléknél magasabb a C-vitamin tartalma. Sok benne az értékes olaj, zsír; flavonoid, béta-karotin, festékanyag, kalcium, magnézium, cink, valamint E- és F- vitaminok, A-provitamin.

Hatásai: immunrendszer erősítése, zsíroldó hatás, fokozza az anyagcserét, kedvezően hat az emésztésre, védi a májat.
Természetgyógyászati könyvekben olvashatjuk, mélyhűtve kell tárolni, és kiolvasztás után gyorsan fel kell dolgozni, mert C-vitamin tartalma szobahőmérsékleten gyorsan csökken. Én levágott ágakon is szoktam tartósítani. Megszárad, de teába így is lehet áztatni, kompótba, lekvárba kavarni. Ősszel gyakran láttam e sárga, borsónyi nagyságú bogyót a marosvásárhelyi nagypiac asztalain. Megkérdeztem egy mezőségi fiatalasszonyt, hogyan lehet tartósítani. Azt válaszolta, a megtisztított bogyókra mézet kell tölteni. Igaza volt, mert a befőttes üvegekben még mindig jól áll, színe ugyanaz. (Reggelente egy kiskanállal beveszek belőle. Eddig elkerült az influenza.)
A homoktövist a tibetiek is ezer éve használják. A leveléből főzött tea erősít. Alkoholos kivonatát (tinktúráját) és préselt olaját a gyógyszertárakban, bioboltokban is beszerezhetjük.
A “homok aranya” hatását kiegészíti a méz, amely ugyancsak betegségmegelőző, gyógyító, fiatalító hatású életelixírünk. Gyümölcs- és szőlőcukorból, zaharózból áll. A bélből közvetlenül a vérkeringésbe kerül, a máj könnyebben és jobban dolgozza fel, mint a cukrot. Gyors energizáló hatása van. Tizenötször annyi B2 vitamint tartalmaz, mint pl. a friss alma. Erősíti az idegeket. Segíti a sejtek oxigénfelhasználását, megnöveli szervezetünk teljesítőképességét. Sok fontos ásványi anyag van benne: nátrium, kalcium, vas, réz, mangán és foszfor. Naponta ajánlott egy-egy kanál méz fogyasztása. Aki mézzel édesít – vizsgálatok igazolják – rövid időn belül kevesebb édességet fog enni, mert szervezete nem kívánja az édességet. A tél az év passzív, pihenő, erőt gyűjtő szakasza, amikor kevesebbet is mozgunk, megnövekszik, megnövekedhet testsúlyunk. Helyettesítsük mézzel a cukrot, édességet!